„Добри“ и „лоши“ алкохоли в козметиката
Вредят ли алкохолите в козметичните продукти на кожата ти или това е по-скоро мит? Значение оказва дали използваните алкохоли са “добри” или “лоши”. В тази статия ще разбереш каква е разликата и кои могат да навредят на кожата ти.
Какво представлява алкохолът в козметичните продукти?
Под алкохол в козметиката обикновено се има предвид етанол (наричан още етилов алкохол). Тази форма вероятно е позната на много хора, защото това е веществото, което се среща в алкохолните напитки. Тази съставка обаче може да бъде много дразнеща и изсушаваща зa кожата. Ето защо този алкохол абсолютно не се препоръчва в козметични продукти. На гърба на продукта е посочен или като Alcohol, Alcohol Denat., SD Alcohol или директно като Ethanol.
Внимание: от химическа гледна точка алкохолите са органични съединения, което означава, че се срещат по различни начини. Някои от тях са вредни за кожата, а други не. Ето защо те се делят на така наречените „добри” и „лоши” алкохоли. Класическият алкохол, както е описано по-горе, принадлежи към втората група.
Знаеше ли, че…?
…alcohol free (без алкохоли) не означава, че в тези продукти няма алкохол. Това обозначение показва, че се съдържат само “добри” и никакви “лоши” алкохоли.
Как да различиш “добрите” от “лошите” алкохоли?
Има редица различни алкохоли, които могат да бъдат обявени за “добри” или “лоши”. Но щащва е разликата и какво представляват “лошите” алкохоли?
“Лошите” алкохоли са алкохоли, вредни за кожата, които я дразнят и изсушават. Освен това освобождават повече свободни радикали, което насърчава преждевременното стареене на кожата.
Дали ще използваш “лош” алкохол или не зависи преди всичко от целта. Ако “лошите” алкохоли нямат място в един крем например, те са много подходящи за почистване. Ето защо специализираният дезинфектант, който е специално разработен за почистване на дермаролери, също съдържа Alcohol Denat. Този “лош” алкохол обаче не достига по никакъв начин до кожата, а само предотвратява разпространението на бактерии, вируси и микроби върху дермаролера преди и след употребата му.

Тези форми се считат за “лоши” алкохоли и обикновено са изписани така на етикета със съставките на продукта:
Alcohol Denat., Alcohol, Ethanol, Ethyl Alcohol, SD Alcohol, Methanol, Propyl Alcohol, Propanol, Isopropanol, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol, Phenethyl Alcohol
Какво представляват “добрите” алкохоли?
“Добри“ алкохоли са съединения, съставени не само от алкохол, но и от друг вид съединения, които подхранват кожата и имат хидратиращ ефект.
Тези форми се считат за “добри” алкохоли и обикновено са изписани на етикета на продукта с имената:
Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol, Palmitoleyl Alcohol, Oleyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Lanolin Alcohol, C 14-22 Alcohols
Какво правят “лошите” алкохоли с кожата ти?
Всички по-горе изброени “лоши” алкохоли имат вредно действие върху нашата кожа. Поради това е препоръчително да се избягват в козметичните продукти. В противен случай те могат да:
- Разрушават защитната бариера на кожата
Тези алкохоли увреждат кожната ни бариера, защото премахват влагата от кожата и я изсушават. Това улеснява бактериите да навлязат в кожата, което може да доведе до дразнене, възпаления или инфекции.
- Освобождават повече свободни радикали и насърчават стареенето на кожата
Ако козметичните продукти съдържат големи количества “лоши” алкохоли, те могат да освободят повече свободни радикали. Те увреждат молекули, които са важни за функционирането на нашите клетки, като ДНК, РНК или протеини. Това води до ускоряване на процесите на стареене и съответно води до бръчки, суха кожа и пигментни петна.
- Имат дразнещ ефект върху кожата
Особено вредни за чувствителна кожа, както и за зоната около очите, тъй като там кожата е тънка и още по-лесно би се изсушила.
- Особено вредни са за кожни заболявания
Тези видове алкохоли са много лоши за хора с кожни заболявания като невродермит, периорален дерматит, акне или псориазис. При тези заболявания кожата е раздразнена, чувствителна и за съжаление реагира бурно. Също така много от кожните заболявания включват възпаления, които могат да се влошат при употребата на “лоши” алкохоли.
Съвет: Нашата успокояваща сребърна маска е подходяща при чувствителна и раздразнена кожа, включително и за хора, страдащи от кожни заболявания като акне. Тя съдържа само „добри” алкохоли, които не изсушават кожата, а само осигуряват допълнителна грижа и хидратация. Подходяща е и след микронидълинг процедури за по-бързо успокояване на кожата.

Защо “лошият” алкохол все още се среща в козметиката?
- За консервиране: Алкохолът предотвратява развитието на микроби и бактерии в козметичните продукти. Това е особено важно, когато продуктите имат воден компонент. Използваният алкохол прави продуктите по-трайни.
- Като разтворител: Алкохолът може да се смесва както с вода, така и с мазнини. Това позволява да е основа за другите съставки в продукта, като ги разпределя равномерно в състава.
- Спомага усвояването на активните вещества: помага на други вещества да достигнат по-дълбоко в кожата, за да имат по-добър ефект. Но това се отнася както за полезните активни съставки, така и за вредните вещества, които се срещат в козметиката.
Алкохолът сам по себе си не е вреден, но в козметичните продукти разликата между “добри” и “лоши” алкохоли е съществена. Винаги обръщай внимание какви алкохоли присъстват в твоите продукти и в каква концентрация, за да дадеш на кожата си грижата, които тя заслужава.