Пигментни петна – опасни ли са от медицинска гледна точка?
Проблемът с неравномерния тен на кожата на лицето е много често срещан. Повечето от тези пигментни петна представялват само козметичен недостатък и могат да се лекуват, така че цветът на кожата да бъде възможно най-равномерен. В тази статия ще научиш какви са причините за пигментация и как да третираш засегнатите места. По-долу ще ти обясним и много лесен метод за разпознаване на „опасни“ пигментни петна, при наличието на които трябва да посетиш дерматолог.
Какво е хиперпигментация?
Така наречената хиперпигментация на кожата е повишено оцветяване, което се вижда като кафеникави, червеникави или жълтеникави петна по кожата. Често се засягат областите на тялото, които са особено изложени на слънчева светлина – лицето, деколтето и ръцете.
Как се третират пигментни петна?
Важно е да знаеш предварително, че не всеки тип хиперпигментация може да се отстрани напълно. Възможностите често са много ограничени, особено когато става дума за генетична предразположеност. Ако обаче пигментните петна са се появили с течение на времето или например веднага след продължително излагане на слънце, има много голям шанс бързо да се отървеш от тях и дори да предодвратиш по-нататъшното им появяване.
-
Слънчева защита
Основата за всички видове лечение на пигментни петна е добрата слънцезащита. Защитата от UV радиация е най-ефективният метод за предотвратяване на развитието на хиперпигментация. Каквото и лечение да опиташ, ще бъде значително по-малко ефективно без подходяща слънцезащита и резултатите ще бъдат краткотрайни. Въпреки че пигментните петна могат да бъдат премахнати, те могат да се върнат още по-бързо, ако пренебрегнеш слънцезащитата.
- Микронидлинг срещу пигментни петна
Микронидълингът за пигментни петна може да помогне за намаляване или пълно премахване на съществуващата хиперпигментация. Микронидлингът с дермаролер включва проникването в кожата с помощта на малки и тънки иглички, прикрепени към главата на ролера. Тези микронаранявания стимулират кожата да произвежда нова съединителна тъкан, колаген, хиалурон и еластин. По този начин процесът на обновяване на кожата се стимулира, а хиперпигментацията постепенно изчезва. Как да избереш правилния дермаролер- ще научиш тук.
- Химически пилинг срещу пигментни петна
Химическият пилинг помага за премахване на външния слой на епидермиса с помощта на киселина. При тази процедура се стимулира образуването на нови кожни клетки и тенът се изравнява. Могат да се използват класически химически пилинг като AHA, BHA или азелаинова киселина, която може да се използва и по време на бременност.
- Студена терапия
При тази терапия повърхността на кожата се третира с течен азот. По време на тази терапия кожата се охлажда с температури до минус 180 °C. Предимството на студеното лечение е, че е почти безболезнено и има незабавен ефект – регенериране на клетките на кожата, по-добър външен вид. За разлика от лазера, който трябва да се използва само през зимните месеци, студената терапия може да се провежда и през лятото.
- Лазерно лечение на пигментни петна
Този метод е особено подходящ при по-дълбока хиперпигментация. Колко често трябва да се повтаря лазерната терапия зависи от дебелината на кожата и индивидуалните желания.
Домашни средства за пигментни петна – премахване на пигментни петна със сода за хляб?
Както при почти всички кожни заболявания, има множество домашни средства за лечение и на пигментни петна. Можеш да срещнеш онлайн съвети за третиране със сода за хляб или лимонов сок. Тези продукти са чудесни за готвене в кухнята, но те нямат място върху кожата ти. Рискът от трайно нараняване на кожата и влошаване на състоянието е много голям и поради тази причина те съветваме да се доверяваш само на дерматологично и клинично изпитани лечебни техники, а не на домашни методи.
Как възникват пигментните петна?
Пигментните петна често се появяват върху части от тялото, които са редовно изложени на слънчева светлина, което се дължи на прекомерното образуване на меланин. Ако този пигмент се натрупа неравномерно или прекомерно в някои области, се появява така нареченото пигментно петно. Други причини за появата им са някои хормонален дисбаланс, изгаряния и станични заболявания. Използването на аромати върху кожата също могат да доведат до неравномерна хиперпигментация, когато се комбинират с UV светлина.
Какви видове хиперпигментация има?
Кафявите петна по кожата могат да бъдат от различен вид и произход. Най-честите кожни промени включват:
- Пигментно петно
Пигментното петно е общото наименование на тъмно оцветяване на кожата на места. Причините могат да бъдат различни. Основен фактор за развитието на пигментни петна като цяло е UV радиацията.

- Лунички
Луничките са много малки, предимно кафяви пигментни петна, които се появяват по-често през лятото, като те се предават генетично. Когато са изложени на слънчева светлина, те се развиват особено по лицето, ръцете или раменете.

- Старчески петна
Както подсказва името, старческите петна са пигментни петна, които се появяват с напредване на възрастта. Те се появяват в области, които са били изложени на слънчева светлина много като лицето и ръцете.

- Мелазма
Мелазмата е форма на хиперпигментация, която често се появява при жени по време и след бременност – обикновено по лицето. Въпреки това други хормонални промени като приемането или спирането на хапчето също могат да бъдат отговорни.

- Следи от пъпки
Белезите от пъпки са временни хиперпигментации, които обикновено са червени или кафяви, и се появяват там, където преди е имало възпалена пъпка.

- Невус
Невусите, по-известни като петна по рождение, са специална форма на хиперпигментация, тъй като има не само промяна на пигмента, но и промяна на тъканта. Следователно преди да предприемете лечение на такъв тип пигментни петна, трябва да се консултирате с дерматолог.

- Витилиго
Витилигото е така наречената болест на белите петна, която в основата си е противоположна на класическите пигментни петна – в засегнатите области кожата произвежда твърде малко меланин, което води до светли петна по кожата.

Опасни ли са пигментните петна?
Не, пигментните петна обикновено не са опасни и следователно не е необходимо да се премахват от медицинска гледна точка. В някои случаи обаче пигментните петна като родилни петна или бенки могат да бъдат индикатор за рак на кожата. Освен редовното посещение на дерматолог можеш също така сама да наблюдаваш петната, като приложиш едно просто правило.
Правилото ABCDE
A = Асиметрия: Асиметричната форма на петното може да означава меланом
B = Ограничение: Трябва да се проверява промяната на пигментната бенка по краищата
C = Цвят: Трябва да се наблюдават петна с тъмни и светли цветови градации
D = Диаметър: Петна с диаметър над два милиметра трябва да се проверяват редовно от специалист
E = Еволюция: При рязката промяна на пигментна бенка непременно посетете специалист
Предотвратяване на пигментни петна – какво можеш да направиш сама?
За съжаление, ако имаш генетична или хормонална предразположеност, мерките, които можеш да предприемеш, са ограничени. Достатъчната защита от ултравиолетовите лъчи може да ти помогне да предотвратиш образуването на нови пигментни петна, а такива, които не са се появили поради генетична предразположеност, можеш лекуваш местата чрез микронидлинг с дермаролер, химически пилинг, студена или лазерна терапия.
март 4, 2024 @ 10:58
Имате печатна грешка при правилото ABCDE на буква В!
март 4, 2024 @ 20:28
Здравейте, Мария!
Благодарим Ви за обратната връзка, грешката е коригирана.
Поздрави,
Екипът на LIEBSKIN