Как да четеш и разбираш съдържанието на козметичните продукти?
Искаш да знаеш какво означават съставките в твоите козметични продукти?
Съставките са нашумяла тема не само в хранителните стоки, но също и в козметичните продукти за нашата кожа. С голямото разнообразие от различни съставки в козметиката, обаче, става все по-трудно да се ориентираме. Ако искаш да научиш повече за съставките, които четеш по етикетите, тази статия е за теб – в нея ще ти обясним какво представлява INCI-списъкът и кои съставки са вредни за твоята кожа.
Какво представляват съставките всъщност?
Съставките са веществата, които се съдържат в храна или продукт. В козметиката има два основни вида- естествени и синтетични, т.е. съставки, произведени в лаборатория. Най-важните съставки в козметиката са вода (Aqua) и мазнини (Lipide). Те служат като основа за останалите продукти.
Какво е INCI-списъкът?
Често INCI се използва като общ термин за съставките, но това не е съвсем правилно. INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) в превод означава „Международна номенклатура за козметични съставки“. Следователно INCI-списъкът е общопризнат ориентир за начина, по който трябва да се посочват съставките в козметиката. Това позволява еднакво изписване на съствките в международен план.
Основата за тази номенклатура е Европейското законодателство. То урежда как и в какъв ред трябва да се изброяват отделните съставки. INCI-списъкът е част от Европейската регулация на козметика. Обикновено маркирането по INCI се извършва с използване на английски или латински термини за съставките.
Знаеше ли, че…?
…над 10 000 вещества са разрешени за използване в козметични продукти в ЕС? Затова INCI-списъкът е толкова важен, тъй като служи като насока и помага за разчитането и разбирането на различните съставки.
Къде да намериш INCI-списъка със съставки на даден продукт?
Обикновено той се намира на гърба на продукта. Често ще го намериш обозначен като „Съставки“ (Ingredients). В много малки продукти като лакове за нокти, червила или други декоративни козметични продукти списъкът не се побира на продукта. Тогава вместо него ще видиш символ с книжка. Това означава, че пълният списък се намира на външната опаковка.

ВНИМАНИЕ: Ако купуваш продукти онлайн, трябва задължително да внимаваш, защото съставките са изцяло посочени на уебсайта. Отговорните компании винаги го правят. Ако на страницата с продукта няма информация за съставките, това е лош сигнал и те съветваме да се въздържиш от покупка на такъв продукт.
Разграничаването на съставките само като активни или помощни не е достатъчно за потребителя, тъй като по този начин не можем да направим изводи за концентрацията, използвана в продукта.
Правилно четене и разбиране на съставките в козметиката
INCI-списъкът не само указва съставките, но и позволява да се направят изводи за тяхната концентрация. Съставките трябва да бъдат изброени в намаляващ ред на основа на използваното количество. Това, което е най-отгоре, се съдържа в голямо количество и представлява основата на продукта, а това, което е най-отдолу, е в най-малко количество.
ВНИМАНИЕ: Регулацията предвижда, че всички съставки със съдържание под 1% могат да бъдат изброени в произволен ред. Това означава, че при наличие на много съставки със съдържание под 1%, рекламираният състав може да бъде поставен нагоре и да обърка купувача. Един трик, който може да ти помогне е да потърсиш дали в съдържанието присъства съставката феноксиетанол (Phenoxyethanol). Тази съставка служи като консервант и стабилизатор, но понеже е силен алерген, максималната разрешена концентрация е 1%. Тоест всички съставки, изписани след него, със сигурност имат концентрация по-ниска от 1%.
Видове съставки
Съществуват различни видове вещества, които често се срещат в козметични продукти.
Най-важните видове сме обобщили тук:
Влагозадържащи или хидратиращи съставки: Този тип се нарича хумектанти. Те помагат за транспортирането и задържането на влага в кожата. Познати примери са глицерин, хиалуронова киселина или пентилен гликол.

Активни съставки: Тези съставки са веществата, които проникват в кожата. За активни съставки се считат всички киселини като плодови киселини (AHA) и салицилова киселина (BHA). Също и ретинолът и неговата естествена алтернатива – бакучиол, спадат към активните компоненти. Съставки като ниацинамид или витамин С също могат да подобрят вида и текстурата и да помогнат при множество проблеми с кожата.

Влагозадържащи или хидратиращи съставки: Този тип се нарича хумектанти. Те помагат за транспортирането и задържането на влага в кожата. Познати примери са глицерин, хиалуронова киселина или пентилен гликол.

Влагозадържащи или хидратиращи съставки: Този тип се нарича хумектанти. Те помагат за транспортирането и задържането на влага в кожата. Познати примери са глицерин, хиалуронова киселина или пентилен гликол.

Превод на съставките:
Наименованието на съставките понякога не са лесни за разпознаване, тъй като те не се посочват в повечето случаи на български или английски. Вместо това се използват техните INCI имена, които са смесица от ботанически имена на латински и химични термини на английски.
Растителни съставки винаги се посочват с техните ботанически имена. Например „Butyrospermum Parkii Butter“ (по INCI) означава масло от шеа, а „Cannabis Sativa Seed Oil“ (по INCI) означава масло от конопено семе. Някои съставки са известни и с техните INCI имена и се разпознават лесно. Това например важи за ниацинамид, ектоин или церамиди.
Съмнителни съставки в козметиката
Има много съставки в козметиката, които се считат за съмнителни. Това включва предимно PEG (повърхностно активни вещества/емулгатори/подобрители на консистенцията), парафини и парафинови деривати (производни на петрол), аромати и оцветители, силикони, минерални масла и микропластмаси. Затова в продуктите на FACES OF FEY тези съмнителни съставки не се съдържат. Освен това козметиката на FACES OF FEY не съдържа парабени, хормони и животински суровини.
Знаеше ли, че…?
…цветовете в козметиката се маркират с CI? CI означава Colour Index. След CI следва число и ако е необходимо, плюс или минус. Това показва, че не е задължително всички посочени цветове да са използвани.
Внимание: INCI-списъкът помага на алергиците да избягват съставки, които могат да предизвикат алергии като аромати и оцветители. Въпреки това ароматите не трябва задължително да бъдат изброени поотделно на продукта. Често те се обединяват под термина „Парфюм“, „Perfume“, „Fragrance“ или „Aroma“.
Комедогенни съставки
Дали дадена съставка действа комедогенно зависи от индивидуалните характеристики на кожата. Поради тази причина не можем да правим общи изказвания. Много масла обаче имат комедогенно действие. Комедогенните съставки довеждат до по-бърза запушване на порите и съответно до по-лесно образуване на черни точки, пъпки и възпаления на кожата.
А знаеше ли, че има приложение, което може да ти помогне за разчитането и разбирането на съставките в козметиката?!
CОSMILE- App: Това приложение може да улесни проверката на съставки чрез сканиране на баркода на продукта или снимка на съдържанието с всички съставки.
Приложението може също да ти помогне да избягваш определени съставки в козметичните продуктите. Не се притеснявай, ако след много четене и проучване все още има съставки, които са ти непознати. Това е напълно нормално и не е необходимо да разпознаваш всяка съставка, за да придобиеш мнение за даден продукт.
Често е достатъчно да разгледаш на каква основа е произведен продуктът, дали съдържа желаните съставки – и ако ги съдържа, дали са в достатъчно количество, и дали има съставки, от които предпочитате да се въздържате.
Ако имаш още въпроси относно съставките в козметиката, не се колебай да ги зададеш в коментарите.